שלום לכן מנויות 'הפסקת קפה' יקרות,

ב'יד ושם' יש חנוכייה שעומדת בחלון, אבל את החלון עצמו אי אפשר לפתוח, משום שהוא רק תמונה מוגדלת מאוד של תצלום בשחור-לבן. התצלום נעשה בגרמניה של שנת תרח"צ – חוקי הגזע מתפרסמים, מגפי הנאצים כבר הולמים ברחובות, יחד עם הצדעות במועל יד ומבטים רצחניים שלא נותנים לך לצאת מן הבית. בתוך כל זה יש משפחה יהודייה שמדליקה נרות חנוכה על אדן החלון. המשפחה מצלמת את החנוכייה, את החלון, וגם – מבלי משים – דגלים של המפלגה הנאצית שנשקפים מבעד לחלון ההוא. כשהתמונה מפותחת הם ממהרים לשלוח אותה לקרוביהם בארץ: "יהודה לעולם תשב", הם כותבים שם. "החנוכייה שלנו דולקת גם על רקע הדגל הנאצי".

התמונה הגיעה ל'יד ושם' והיא הוגדלה לגודל של חלון בדיוק כמו זה שהיה בגרמניה, ולידו הם הציבו את החנוכייה האמיתית. כן, חנוכיית הפליז הקטנה שרדה, יחד עם המשפחה שהצליחה להימלט בחסדי שמים רגע לפני טרייזנשטט ואושוויץ.

בכל חנוכה לוקחים נכדי המשפחה ההיא את החנוכייה מ'יד ושם'. הם מביאים אותה לבית שהם זכו להקים בארץ ישראל, מדליקים בה את הנרות בהודיה ובהתלהבות עצומים, ומחזירים אותה למוזיאון, בשביל שעוד אנשים כמוני יוכלו להתרגש מהחלון ההוא, מהדגל הנאצי שאיננו ומהחנוכייה שעדיין קיימת.

לכל אחד מאיתנו יש חנוכייה כזאת, מלאת אור והתרגשות. חנוכייה של יהודים.

חנוכייה שמנצחת את כל סוגי הדגלים שתולים לנו מבחוץ. הם נעלמים והיא נשארת, יהודה לעולם תשב.

חנוכייה קטנה, שמספרת כבר אלפי שנים את סיפור האל-מוות של העם הזה. שבו הוא ניצל פעם אחר פעם מהסיבה הכי ידועה בעולם, "כי עימנו קל". כל מה שנראה מסביב כמו פטה מורגנה של ניצחונות וכיבושים, הצלה ומהלכים – הכול חזיון שווא באבק הימים. והאמת היא אחת, אין בלתה – השם עושה לנו ניסים בימים ההם ובזמן הזה. זה הכול. כמה פשוט, כמה גבוה.

"מבאר בעל ה'בית הלוי', שבכל העולם יש סיבה ומסובב, כלומר, ישנה הסיבה הגורמת לדבר וקיימת התוצאה הנולדת מן הסיבה בהבחנה מדויקת מהי הסיבה ומהי המסובב (התוצאה) שוררת מבוכה רבה. ורבים הם הטועים. למשל אם אדם השקיע את כספו בעסק מסוים והרוויח על ידי זה רווח גדול, אומר השכל האנושי שההשקעה הייתה הסיבה שממנה נהיה הרווח הגדול. אליבא דאמת זוהי טעות גדולה. לא ההשקעה הביאה את הרווח, אלא מן השמים נגזר עליו שירוויח, ואחרי שגזרו כך מן השמים סובבו את מהלך העניינים בעולם הזה שיבוא אדם זה וישקיע את כספו בעסק מוצלח. נמצא אם כן, שהמציאות היא ההפך ממה שבני אדם רגילים לחשוב. לא העסק הוא הסיבה והרווח הוא המסובב (התוצאה), אלא הרווח שנקבע מן השמים הוא הסיבה והעסק הוא המסובב (התוצאה)". ('הלקח טוב' מלוקט)

לפעמים גם אנחנו מתבלבלות. בטוחות שבגלל שהיה מבצע בחנות הנעליים, יכולנו לקנות נעליים חמודות לילדים. בגלל שיש לנו ידע בתפירה או במחשבים, יש לנו פרנסה טובה בתחום.

בגלל שחברה שלי הביאה לי מתכון מצוין וגם היה לי בוקר חופשי ורצון טוב אז הנה, יכולתי לאפות את מאפי הבטטה המוקרמים הללו, ובגלל שיש לי תינוקת חמודה אז אי אפשר שלא לחייך כל היום!

המון סיבות טובות לדברים הטובים של החיים. המון.

בחנוכייה הפנימית שלנו יש הבנה אחרת. הבנה עמוקה של הסיבה לכל מה שקורה איתנו בעולם.

בגלל שהשם רצה שיהיו לילדים שלנו נעליים חמודות, אז הוא דאג שיהיה מבצע בחנות. בגלל שהוא תכנן בעבורנו פרנסה טובה – הוא נתן בנו את הכישרון, את הגישה, את הנטייה או את הידע. בגלל שהוא רצה שערב הלביבות שלנו יצליח, הוא דאג לנו לבוקר חופשי, לסבלנות ולבטטות... ובגלל שהוא רצה שתהיה לי סיבה לחייך כל היום, הוא נתן לי את התינוקת הזאת, כדי שאחייך כל היום. כל היום.

לחשוב על זה עוד רגע, להבין שכל האור שדולק אצלנו בבית אינו תוצאה של אלף עניינים מסביב. לא. כל אלה הם מסובבים, דרכים שבהן השם מביא אותנו אל היעד. אבל הסיבה? הסיבה היא רצון השם! רצון השם שיהיה לנו טוב. שנהיה מאושרים, שתהיה בנו שמחה, שנחוש כל החיים את החסד העצום שלו ושנמשש בידיים את אהבתו הגדולה המבצבצת תמיד, גם אם וילון של קושי משוך עליה.

רצון השם להציל אותנו מאויבינו כל הימים. רצון השם להפוך אותנו לטובים יותר, לראויים יותר, ולתת לנו תמיד את כל הטוב שאבא נותן לבניו.

רצון השם שנחייך, כל היום, כל היום.

בואו נעמוד במעגל האור של החנוכייה הנצחית שלנו, ונודה ונהלל על הימים ההם, ובעיקר על הזמן הזה.

שוק פורים אונליין מבית הפסקת קפה

© מגזין הפסקת קפה

מה דעתך על שוק הפורים?משעמם כאןסבירנחמדמעולהוואו! זה מקסיםמה דעתך על שוק הפורים?